Pretraľnik

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Latest topics
» Brojimo od 1-2000
Today at 7:31 pm by Passion

» Cure protiv dečki
Today at 7:28 pm by Passion

» Asocijacije
Today at 7:26 pm by Passion

» U koliko sati ste se danas probudili?
Today at 7:25 pm by Passion

» Sto ste danas shvatili?
Today at 7:24 pm by Passion

» Sta ste zadnje kupili?
Today at 7:22 pm by Passion

» Kako se osjećaš u ovom trenutku?
Today at 7:18 pm by Passion

» Osjećaji izraženi slikom
Today at 6:24 pm by negrit

» Vic u slici
Today at 6:03 pm by negrit

» Danas sam sretna/sretan zbog...?
Today at 5:55 pm by negrit

» Sta ste prvo pomislili kad ste se probudili?
Today at 5:50 pm by negrit

» Pjesma u kojoj si pronašao sebe
Yesterday at 11:35 pm by Capellini

travanj 2014
ponutosričetpetsubned
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Calendar Calendar

RAZMJENA BANERA
Image hosted by servimg.com NetRaja.tk

Prava samohrane majke

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Prava samohrane majke

Postaj by Ana on sub svi 28, 2011 9:39 am

Zakon o socijalnoj skrbi određuje pojam samohranog roditelja kao roditelja koji nije u braku i ne živi u izvanbračnoj zajednici, a sam skrbi i uzdržava svoje dijete.Drugim riječima;- razvedeni roditelj nema status samohranog roditelja, neovisno o tome skrbi li drugi roditelj za dijete ili ne- samohrani je onaj roditelj djeteta čiji je drugi roditelja) umrob) nepoznatc) lišen poslovne sposobnostid) oduzeto mu je pravo na roditeljsku skrbe) na dugotrajnom je liječenju ilif) na dugotrajnom izdržavanju kazne zatvora

Iako, zakonski razvedeni roditelji nemaju status samohranog roditelja, oni se često susreću s istim problemima i u širem smislu ih se navodi i u brojnim istraživanjima, te ćemo i mi u ovom izlaganju, osvrćući se na psihološke i socijalne aspekte obuhvatiti i njih. Tome je razlog što je najčešći razlog odsustva oca iz obitelji upravo razvod.

U pravnom poretku nema posebnog zakona koji bi regulirao status i prava samohranih roditelja u Hrvatskoj. Ne ostvaruju neka posebna prava npr.nemaju prvenstvo pri zapošljavanju.Imaju neka prava iz radnih odnosa:1. prekovremeni rad – samohrani roditelj s djetetom do šest godina starosti može raditi prekovremeno samo ako da pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad2. preraspodjela radnog vremena (to je puno ili nepuno radno vrijeme koje tijekom jednog razdoblja traje duže, a tijekom drugog kraće od punog ili nepunog radnog vremena – ne smatra se prekovremenim radom) – samohrani roditelj s djetetom do šest godina starosti može raditi u preraspodjeljenom radnom radnom vremenu samo pod uvjetom da daju pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad.Kome se obratiti za novčanu pomoć?- kod dječjeg doplatka obratiti se HZMO- ostala prava (socijalna ugroženost) kod CZSS (prava po osnovi socijalne skrbi) npr. na temelju potvrde CZSS dijete može imati prednost pri upisu u vrtić, odnosno jeftiniji smještaj

izvor

Ana
Administrator
Administrator

Broj postova: 45923

http://luda.go-forum.net

[Vrh] Go down

Re: Prava samohrane majke

Postaj by Ana on sub svi 28, 2011 9:48 am

Na ovu temu me potakla jucer prijateljica koja zivi nevjencano s svojim partnerom,imaju skupa jedno dijete,sto je zanimljivo ovdje se imaju sva moguca prava,tako je njoj dolazila jedna zena cistiti kucu,o novcanoj naknadi da ne pricam,a sad kad nadoh kod nas prava,ne znam sto me uopce cudi da ovo ako si razveden nema se status samohranog roditelja,pa nije mi jasno s obzirom da je vecina tih koji se uopce ili nesto malo brinu za svoje dijete,nego se brine onaj roditelj koji ostane s njim,al kod nas to tako uvijek ide,nenormalno.

Vasa misljenja o tome?

Ana
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by tija on ned svi 29, 2011 9:52 pm

kod nas je to ana malo drugačije..možda i bolje ,jer da je i ovdje kao vani pola bi se razvela i onda cijedila muža do kraja života..iako sam žena ne sviđa mi zakon vani koji definitivno uništava muškarca nakon razvoda a žene to obilno koriste ...zato i je vani toliko razvoda,ženama je cilj samo rodit djecu sa tim se obezbijede do daljnega

tija
Pisac
Pisac

Broj postova: 7976

[Vrh] Go down

Postaj by Ana on čet lip 02, 2011 5:59 pm

Tija za*ebano je to, ja imam prijateljicu koja od svoga muza ne dobiva nista dakle nije bas da ne bi trebali malo poboljsati zakon,koriste neke naravno i ovdje al opet ima i onih zena koje su jadne do Boga same sa sobom i s tim djetetom ili djecom,a zakon kakav je ne pomaze nista.A ovo da zene radaju djecu samo da bi se obezbjedile ja ne vjerujem u to nit imam iskustva s time,mislim nisam niti vidjela niti cula takvo nesto.

Ana
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by tija on čet lip 02, 2011 10:58 pm

neznam šta bi na to rekla,svako MORA pa i žena ,majka ,nazovi to kako hoćeš ,mislit na sebe već tad dok je u braku i osnovat neki radni odnos,obezbijedit se na bilo koji način..pa ja sam baš neki dan raspravljala o tome sa poznaicom..pitam ju jeli ona plaća sebi mirovinsko,kaže ne..reko zašto,što ćeš danas sutra kad ostariš,kaže imat će muž mirovinu..pobogu ,muž nije garancija danas je muž sutra ti može bit niko i ništa..ja sam mišljenja da svatko mora sebi obezbijedit neke uslove za život,ne oslanjat se na partnera..a majke dobivaju pomoć ana i u hrvatskoj,kolko tolko al dobivaju..nije istina da nemaju ništa...ja nisam navikla na ovaj sistem za mene je sve ovo novo,i ne mogu se načudit kolko su ljudi u hrvatskoj bahati tj kolko malo vode računa o budućnosti..

tija
Pisac
Pisac

Broj postova: 7976

[Vrh] Go down

Postaj by Ana on čet lip 02, 2011 11:07 pm

Nisam rekla da nemaju nista ,naravno da moraju si obezbjediti ali isto tako od muskarca je duznost da se brine za svoje dijete,bez obzira dal ta majka ima milione ili nista.A ne po sistemu radi na crno samo da mu drzava ne legne na racun *ebes takvog covjeka kad mora drzava uskakati,a i ona sto i uskoci mislis da je dovoljno za jedno dijete je vraga i sama znas koliko djetetu treba.

Ana
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]